نوشته شده توسط : jody

به نقل از سایت آسمونی

بیماری های نشیمنگاهی که آمار مبتلایان به آن امروزه به شدت در حال افزایش است، می توانند بسیار آزاردهنده باشند و باید جدی گرفته شوند. اینگونه بیماری ها را می توان به چهار گروه اصلی بواسیر یا هموروئید، شقاق، فیستول و کیست مویی تقسیم کرد که بواسیر به عنوان شایع ترین بیماری در بین آنها شناخته می شود.

بالشتک های بواسیری همان رگ های ناحیه آنال هستند که تحریک شده و کشیده می شوند و در نهایت به شکل هموروئید ظاهر می شوند. ایجاد فشار در ناحیه مقعد می تواند دلایل متعددی داشته باشد که زور زدن زیاد در زمان دفع مدفوع، یبوست داشتن به مدت طولانی، بارداری و زایمان در خانم ها، نشستن های طولانی، چاقی و… بخشی از این دلایل هستند.

اگر عروقی که درگیر این بیماری هستند در داخل کانال مقعد باشند، نوع بواسیر داخلی و اگر در خارج از مقعد باشند، بواسیر خارجی است.

اما تفاوت نوع داخلی و خارجی این بیماری در علائمی است که ایجاد می کنند. هموروئید خارجی می تواند آزاردهنده تر باشد، زیرا در ناحیه حساسی از بدن قرار دارد و به همین دلیل درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند. موارد زیر از شایع ترین علائم بواسیر خارجی است:

  • مشاهده خون روشن روی مدفوع بعد از هر بار عمل دفع
  • لمس توده و برآمدگی اطراف مقعد
  • احساس خارش و سوزش شدید
  • احساس درد و ناراحتی هنگام نشستن

البته که مشاهده چنین علائمی صرفا به معنی ابتلا به هموروئید نیست و باید تشخیص قطعی بیماری را به عهده پزشک بگذارید. حتی امکان مشاهده علائم متفاوت در افرادی که به یک نوع بواسیر مبتلا شده اند وجود خواهد داشت. نتیجه عدم درمان به موقع بواسیر خارجی، ترومبوزه شدن و ایجاد خونریزی های زیاد است.

پس از مراجعه به دکتر متخصص و تشخیص بیماری، بلافاصله اقدامات درمانی آغاز می شود. روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد اما اگر به دنبال درمان قطعی بواسیر هستید، لیزر و جراحی بهترین گزینه های شما می باشند. البته شدت پیشرفت بیماری و نوع و درجه بواسیر نیز در تعیین روش درمان بسیار تاثیرگذارند. مثلا هموروئید درجه سه و چهار به هیچ عنوان بدون جراحی قابل درمان نیستند اما برای درمان هموروئید درجه 1 و 2 می توان در ابتدا از روش های خانگی و دارویی هم استفاده کرد.در صورتیکه تغییری در روند بهبود بیماری ایجاد نشد، باید به سراغ روش های درمان پزشکی برویم.

اگر بخواهیم مروری بر گذشته داشته باشیم درمی یابیم که عمل جراحی سنتی تنها راه درمان بواسیر بوده و مشکلاتی مثل خونریزی و درد شدید، احتمال عود مجدد بیماری، بستری شدن در بیمارستان و گذراندن دوران نقاهت طولانی را به دنبال دارد. به همین علت بیماران معمولا تمایلی به انجام آن ندارند و سعی می کنند از روش های جایگزین استفاده کنند. همچنین از مهم ترین عوارض جراحی به روش های سنتی نیز می توان به بی اختیاری مدفوع و عود مجدد بیماری اشاره کرد.

اگر به دنبال درمان سریع بواسیر هستید، روش لیزر در کمتر از یک ساعت و بدون بیهوشی انجام می شود و نیازی به استراحت و گذراندن دوران نقاهت نیست. بیمار بلافاصله بعد از این جراحی سرپایی، می تواند به منزل برگردد و فقط چند ساعتی تا از بین رفتن اثرات داروی بی حسی زمان لازم است.

سایر مزایای جراحی بواسیر با لیزر شامل این موارد است:

  • از مهم ترین ویژگی های لیزر احتمال پایین عود مجدد بیماری است
  • این روش بصورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود
  • خونریزی و درد در لیزر به حداقل می رسد
  • تقریبا هیچگونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت

 :: برچسب‌ها: لیزر بواسیر , لیزر هموروئید , درمان بواسیر با لیزر , درمان هموروئید با لیزر ,
:: بازدید از این مطلب : 112
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 بهمن 1398 | نظرات ()
نوشته شده توسط : jody

به گزارش وانانیوز، 

برای تشخیص بواسیر باید به محض مشاهده چنین علائمی، به دکتر متخصص مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایشات مربوطه، بیماری شما تشخیص داده شود. بواسیر خارجی معمولا با مشاهده ناحیه مقعد به راحتی تشخیص داده می شود، اما برای تشخیص هموروئید داخلی از روش معاینه با انگشت، بررسی بصری کانال مقعد و در نهایت کولونوسکوپی استفاده می شود.

بیماران مبتلا به هموروئید به دلیل احساس درد و ناراحتی شدید و ایجاد اختلال در زندگی روزمره شان، به دنبال روش هایی برای درمان سریع و فوری درد بواسیر می باشند.

گاهی هم اتفاق می افتد که بیمار در شرایط اورژانسی قرار می گیرد و به همین دلیل نیاز به درمان سریع این بیماری است. زمانی این اتفاق می افتد که هموروئید دچار خونریزی شدید می شود و می تواند خطرناک باشد. همچنین اگر به خونریزی هموروئید بی توجهی شود، عوارضی مثل کم خونی و کمبود آهن را برای بیمار به دنبال دارد.

درمان بواسیر با لیزر

یکی از روش های قطعی برای خلاص شدن از این بیماری، درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر می باشد که به عنوان روشی نوین توانسته رضایت بالای بیماران و حتی جامعه پزشکان را جلب کند. لیزر به دلیل مزایای بسیاری که دارد، برای درمان سایر بیماری های نشیمنگاه هم روشی کارآمد محسوب می شود. خدمات درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر در درمان کلینیک در کمتر از یک ساعت و با استفاده از داروی بی حسی، تحت نظر پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بستری شدن پس از انجام عمل نمی باشد.

با اینکه لیزر هم مثل جراحی سنتی به عنوان روش درمان قطعی بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد، اما هیچ یک از مشکلات و عوارض بعد از جراحی معمولی را به دنبال نخواهد داشت. همچنین دقت پزشک در روش لیزر بسیار بالاتر از جراحی معمولی است و علت این امر انعقاد سریع خون پس از بریدن و سوزاندن رگ ها بوسیله لیزر است. اشعه لیزر می تواند عروق خونی ناحیه مقعد را بازسازی کرده و از خونریزی حین عمل جلوگیری کند. همین ویژگی لیزر به جراح کمک می کند تا موضع تحت درمان را به وضوح ببیند و رگ های بواسیری بطور کامل سوزانده شود.

به علاوه نداشتن درد و ناراحتی و عدم نیاز به گذراندن دوران نقاهت طولانی، از مهم ترین مزایای درمان بواسیر با لیزر به شمار می رود که بیماران را برای انتخاب این روش ترغیب می کند. پس از انجام این عمل، بیمار می تواند به زندگی عادی خود برگردد.

لیزر هم در دو نوع اشعه مادون قرمز و دی اکسید کربن انجام می شود.

با تابش اشعه مادون قرمز روی زائده بواسیری، بافت تشکیل دهنده آن خشک شده و با کاهش درد و خونریزی، بیماری بهبود پیدا می کند. در حقیقت حرارتی که توسط اشعه مادون قرمز ایجاد می شود، باعث قطع جریان خونرسانی به هموروئید می شود. اشعه درمانی معمولا برای بواسیرهای درجه 1 و 2 استفاده می شود.

از لیزر دی اکسید کربن برای برداشتن کامل زائده هموروئیدی استفاده می شود و این نوع لیزر برای درمان انواع بواسیر کاربرد دارد. یکی دیگر از مزایای لیزر عدم آسیب دیدن بافت اطراف هموروئید می باشد.

مزایا و عوارض لیزر درمانی هموروئید

به جرات میتوان گفت که درمان بواسیر با لیزر هیچ یک از عوارض عمل سنتی، مثل بازگشت دوباره بیماری، بی اختیاری گاز و مدفوع و آسیب به عضلات اسفنکتر را به دنبال نخواهد داشت و از این بابت جای نگرانی نیست. اما استفاده از حمام سیتز، نوشیدن مایعات، مصرف کافی فیبر و جلوگیری از یبوست مواردی است که بعد از درمان هموروئید با لیزر باید رعایت شوند.

 :: برچسب‌ها: درمان بواسیر با لیزر , لیزر بواسیر , لیزر هموروئید , درمان هموروئید با لیزر ,
:: بازدید از این مطلب : 115
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 بهمن 1398 | نظرات ()